Український правопис

ТРЕНАЖЕР З ПРАВОПИСУ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

← попередній урок

Зміст

наступний урок →

Як ми говоримо
(вправи за книгою Бориса Антоненка-Давидовича)
Дієслова, частина 6.

Повстати (повставати)1 - устати, підвестися з місця: На другий день вже ми повставали, а баба спить. (Михайло Коцюбинський.)
Повстати (повставати)2 - піднімати повстання: - Повстає народ! - голосніше, ніж треба, вигукнув Кривоніс. (Петро Панч.)
Постати (поставати) - зробитися кимсь або якимсь, виникати: Кримські гори постали поволі. (Остап Вишня.)

Повстати, постати
вдавати ні́би, не показувати (не подавати) виду, взнаки не давати, не подати знаку, не виявляти

Показувати (подавати) вигляд давати взнаки, давати ознаку, вдавати ні́би - бути помітним, нагадувати чимсь про себе; відчуватися: Чи дівоцькі очі, чи ясні зорі зворушили його душу.., а чи може дев'ятнадцята весна дає себе узнаки. (Любов Яновська.)
Не показувати (подавати) вигляд не показувати (не подавати) виду, й(і) взнаки (навзнаки) не давати, не подати знаку, не виявляти, (зрідка) не даючися на знак - не виявляти своїх почуттів, приховувати їх: Канцлер Замойський навіть і взнаки не дав, що помітив сотникову помилку. (Іван Ле.)

Поширювати, ширити - робити відомим (про новини, чутки, інформацію тощо); робити більшим за обсягом, складом, змістом; розвивати: Нашим поетам слід продовжувати і поширювати благородну перекладацьку діяльність. (Максим Рильський.)
Розповсюджувати - роздавати чи продавати щось; розподіляти по багатьох місцях: Тося і її друзі розповсюджували листівки, надруковані на склографі, на машинці, написані від руки. (Юхим Мартич.)

Поширювати, ширити, розповсюджувати
Привести, призвести

Привести - допомогти або примусити йти з собою: Місяченько сходить, ясну ніч приводить; Білий день світліє, над землею дніє... (Агатангел Кримський.)
Призвести - доводити до яких-небудь наслідків; спричинити негативний наслідок: Рана загоювалась, але виснаження і застуда на фронті призвели до захворювання на туберкульоз. (Семен Скляренко.)

Приймати - одержувати від кого-небудь щось; допускати в своє товариство, до складу якогось об'єднання; виявляти згоду з чим-небудь: Хліб святий приймаємо, а вас послухаємо. (Квітка-Основ'яненко.)
Приймати участь Брати (взяти) участь: взяти активну участь в обговоренні документів.
Приймати пропозицію Ухвалювати пропозицію (постанову, резолюцію): суд ухвалює постанову іменем України.

Приймати, брати участь, ухвалювати пропозицію
Присвоїти, надати звання, вчений ступінь

Присвоїти - робити своєю власністю, видавати за своє; приймати до себе (у сім'ю, товариство): Ти хотів би собі присвоїти чужі папери? (Іван Франко.)
Присвоїти звання Надати (надавати) звання (вчений ступінь і т. ін.): надали почесне звання заслуженого діяча науки.

Продовжувати, продовжуватися - робити довшим за часом; збільшувати строк чого-небудь: Спочатку Семен хотів випити [горілки] маленькими ковточками, щоб продовжити втіху. (Леся Українка.)
Тривати, далі тривати (далі щось робити) - відбуватися протягом певного відрізку часу, продовжуючи розпочате: В Бахчисараї тривала спека. (Натан Рибак.)

Продовжувати, продовжуватися, далі тривати
рахувати, лічити, числити, вважати, мати свою думку

Дієслова рахувати, рахуватися, лічити, числити, числитися — математичні поняття; тобто називати числа в послідовному порядку; визначати кількість, суму: Санітар.. почав думкою рахувати: один, два, три, чотири, п'ять, шість... Відраховував секунди. (Микола Трублаїні.)
Якщо мовиться не про лічбу чи математичні операції, замініть: уважати, вважати, мати свою думку, мати добру славу.

Розглагольствувати просторікувати, просторікати, патякати, теревенити, балабонити, талалаїти і ін. - багато, беззмістовно говорити; говорити, розмовляти про щось незначне, неістотне, але з претензією, пишномовно: Ернест усім тягарем свого тіла повісивсь на Начковім плечі і почав просторікувати без перерви. (Іван Франко.)

просторікувати, просторікати, патякати, теревенити, балабонити, талалаїти
розташуватися, розміститися, отаборитись, стояти, лежати

Дієслово розташуватися означає “тимчасово розміститися, стати, отаборитися”, до того ж воно стосується тільки людей, колективу, а не будівель, міст тощо: Польський табір розташувався над річкою понад берегами та по невисоких горбах. (Іван Нечуй-Левицький.)
У інших випадках варто вживати слова розміститися, отаборитись, стояти, лежати: В цегляному двоповерховому будинку, де розміщалися всі служби, було темно. (Григорій Тютюнник.)

← попередній урок

Зміст

наступний урок →

Знайдіть і виправте у навчальному завданні мовні помилки.
(Як виконувати завдання)


ПЕРЕВІРИТИ
ПІДКАЗКА

ПЕРЕВІРИТИ
ПІДКАЗКА

ПЕРЕВІРИТИ
ПІДКАЗКА

ПЕРЕВІРИТИ
ПІДКАЗКА

ПЕРЕВІРИТИ
ПІДКАЗКА

ПЕРЕВІРИТИ
ПІДКАЗКА

ПЕРЕВІРИТИ
ПІДКАЗКА

ПЕРЕВІРИТИ
ПІДКАЗКА

ПЕРЕВІРИТИ
ПІДКАЗКА

ПЕРЕВІРИТИ
ПІДКАЗКА

Інші вправи

Всі вправи
(На головну сторінку)

Іменники
Частина 1

Іменники
Частина 2

Прикметники
Частина 1

Прикметники
Частина 2

Прикметники
Частина 3

Дієслова,
що керують іменниками в певних відмінках

Дієслова
Частина 2

Дієслова
Частина 3

Дієслова
Частина 4

Дієслова
Частина 5

Дієприкметники

Числівники

Займенники

Прислівники

Прийменники, сполучники, частки